61% zaawansowania kluczowej inwestycji polskiej energetyki

Za dwa lata ruszy najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce w należącej do Grupy Enea Elektrowni Kozienice. Najbardziej zaawansowana inwestycja energetyczna w kraju wkroczyła w decydującą fazę, większość budowli jest już gotowa, montowane są elementy wyposażenia i urządzenia.

Nowy blok 1075 MW dosłownie rośnie w oczach. Górująca nad okolicą, największa w Europie chłodnia kominowa osiągnęła planowaną wysokość ponad 185 metrów. Obecnie trwa montaż wyprodukowanego w Japonii generatora nowego bloku. Na wykonanie czekają już kolejne zadania wymagające precyzji i profesjonalizmu ponad 1200 specjalistów, którzy codziennie pracują na budowie. Inwestycja przebiega zgodnie z planem i z każdym dniem coraz lepiej widać rozmach i imponującą skalę przedsięwzięcia.

- W ciągu dwóch lat, od kiedy trwają właściwe prace budowlane, teren nowego bloku zmienił się nie do poznania – przyznaje prezes Enei Wytwarzanie Krzysztof Sadowski. I przypomina, że najpierw nadwiślański grunt trzeba było wzmocnić, inżynierowie wbili więc ponad 1600 żelbetowych pali. Następnie rozpoczęły się właściwe prace budowlane. - Na utwardzonej palami powierzchni, w ciągu niespełna dwóch lat powstały główne obiekty nowego bloku Elektrowni Kozienice, w tym chłodnia kominowa, kocioł wraz z pylonami komunikacyjnymi, instalacja odsiarczania spalin, kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych, oraz zbiorniki retencyjne popiołów – dodaje Sadowski.

Jeszcze na przełomie 2013 i 2014 roku nad budową górowały tylko wysokie na 107 metrów pylony komunikacyjne. W czasie budowy służą przede wszystkim do komunikacji i sprawnego przebiegu montażu w budynkach kotłowni i maszynowni. Później, w trakcie eksploatacji stanowić będą drogę komunikacyjną dla służb serwisowych i remontowych. W czerwcu 2015 konstrukcja budynku maszynowni była już gotowa, montaż konstrukcji stalowej kotłowni bloku zakończył się na początku sierpnia. Obecnie trwają prace wewnątrz, m.in. montaż układów technologicznych, oraz prace na zewnątrz, nad obudowaniem maszynowni i kotłowni metalowymi panelami. Już w lutym 2016 roku odbędzie się próba ciśnieniowa instalacji technologicznej kotła.

W maju zakończono prace na najwyższej konstrukcji Bloku 11 – chłodni kominowej. Wraz z galerią remontową na szczycie, chłodnia ma wysokość prawie 186 metrów i – przy dobrej widoczności widać z jej wierzchołka Warszawę. Zakończono już montaż kanałów wewnątrz, trwa malowanie chłodni specjalną powłoką zabezpieczającą powierzchnię.

W czerwcu 2015 do portu w Gdyni przypłynął z fabryki w Japonii stojan generatora nowego bloku. Jego produkcja trwała ponad rok, a podróż z Japonii do Polski dwa miesiące. Potężna konstrukcja waży 490 ton, jest długa na 14 i pół metra, o średnicy ponad 4 metrów. To największy generator w elektrowni w Polsce i jeden z większych w Europie. Na budowę w Świerżach Górnych został przetransportowany drogą kolejową, zawieszony pomiędzy specjalnymi wagonami. Generator jest jednym z najważniejszych elementów nowego bloku. Jego zadaniem będzie wytwarzanie energii elektrycznej. W połowie lipca stojan został posadowiony w maszynowni. Operacja zdjęcia generatora z wagonów, podniesienia go na wysokość 17 metrów nad ziemię i umieszczenia w docelowym miejscu maszynowni trwała kilka dni i wymagała ścisłej współpracy logistycznej.

 

 Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego transport i montaż generatora


dostarczył infoWire.pl